Kıbrıs diplomaya ‘diş’ geçiremiyor: 2 yılda 4 yıllık doktorayı ‘bitirmiş’

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTU) başlatılan sahte diploma soruşturması kapsamında, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dr. Halil Bakkaloğlu da tutuklandı. Bakkaloğlu’nun, KSTU’den aldığı sahte doktora diplomasını Sağlık Bakanlığı ile Tabipler Birliği’ne ibraz ettiği ortaya çıktı.

Kıbrıs Postası’nın aktardığına göre diş doktoru, üniversitenin Mütevelli Heyeti üyesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Program Koordinatörü Halil Bakkaloğlu, “sahte resmi belge düzenlemeye tahrik” “sahte resmi belgeyi tedavüle sürme” ve “sahte davranışla kayıt temini” iddialarıyla bu sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

2021’DE GİRDİĞİ OKULDAN 2023’TE MEZUN EDİLDİ

Polis, yapılan inceleme sonucu zanlının okulun ağız diş ve çene cerrahisi doktora programına 22 Şubat 2021 tarihinde kaydedildiğini söyledi. Polis, zanlının 8 dönem yani 4 yıl süren ve 23 ders alınması gereken doktora bölümünde eğitim görmüş gibi göstermek için 6 Eylül 2019’da kaydolmuş gibi gösterildiğini belirtti. Polis, okulun sistemine 2019’dan başlayarak, 2023’e kadar iki ayrı seferde 23 sahte ders notu girişi yapıldığını ve zanlının 4 yıl eğitim görmüş gibi gösterilerek, 10 Kasım 2023’te mezun edildiğini açıkladı.

Zanlının aldığı doktora diplomasını 2023 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığı ile Tabipler Birliği’ne ibraz ettiği belirtildi. Polis, soruşturma kapsamında önceki gün tutuklanan zanlının sahte diplomayı polise verdiğini açıkladı.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının 100 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 700 bin TL kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşullarına bağlı olarak tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir